Makale Detayı

Bağlı ve Bağımlı Yaşamak

Merhaba, geçtiğimiz ay yaşadığımız kar esaretinden sonra bu ayın daha sakin geçeceğini düşünüyoruz. En azından benim yaşadığım şehirde böyle olacağını… Bundan on beş yıl önce bir yazımda eklentiler ile yaşıyoruz diye dert yanarken, şimdi bu eklentilerin gün geçtikçe arttığını görmek beni şaşırtmaya başladı.

Eklenti sözünü biraz açmak gerekir. Erkek ya da kadın fark etmiyor, evden çıkarken yanımıza almamız gerekenleri sıralayıp, bunlara eklenti adını takmıştım. Neler mi bunlar, cep telefonumuz, anahtarlarımız, sıgara içenler için sigara ve çakmak, yakın gözlüğü (takanlar için), bilgisayar, evraklar, ajanda vb. bu liste uzayıp gidiyor. Son yıllarda bunlara taşınabilir bilgisayarların küçülmüş hali olan netbooklar ve yine son zamanın gözdeleri tablet PC. Ya da Ipad gibi özel ismi ile anılan ürünler. Bunlar görünen eklentiler, bir de görünmeyen fakat maliyet kalemi olarak hayatımıza giren eklentilerin de eklentileri var. Neler mi?

Arabanız varsa, mutlaka bir çoğumuzun var. Sadece anahtarı taşımak ile iş bitse ne güzel olurdu. Arabanın kaskosu, trafik sigortası ve vergisi ile başlayalım, gün içinde park ücretleri ve haftada bir yıkama paraları, yakıtları saymıyorum… Cep telefonu, telefon konuşma ücreti, mesaj için toplu paket, internet paketleri vb. derken bir sürü eklenti. Peki bu tabletlerin eklentileri, kendi taksitleri ve arkasından gelen data hatlarının ücretleri, 3-5-7 ya da 30-50-70 derken bölük pörçük bir sürü ödeme listesi…

Geçen gün şöyle bir düşündüm, bir şeyi alıp da arkasından eklentileri için  ödeme yapmadığımız pek hayatımızda bir şey kalmamış. Eklentilerin, eklentisi diye liste uzayıp gidiyor. Bu eklentileri hayatımızdan çıkarmanın bence yolu bu hizmetleri sağlayanların kazanç yöntemlerini değiştirmesinden geçecektir.

Şu anda hizmet aldığım GSM operatörünün her yeniliği duyuracağım diye yaptıkları reklamın bedeli, onları bayilere anlatmak için yaptıkları çaba herhalde bizim satın aldığımız hizmetin neredeyse yüzde ellisine varıyordur. Siz istemez miydiniz, şu andaki hizmetinizi  yarı fiyatına almayı ve buna karşılıkta yenilikleri onların değil sizin araştırıp bulmanızı (biliyorum çok ütopik ve bir pazarlama eğitimcisine yakışmayacak bir yol gösterme L )

Ben de sizin gibi isterdim. Evet reklam yapsınlar, ama sadece şunu desinler “kendiniz için en uygun kampanyayı internet sayfalarımızdan bulabilirsiniz!” biz de bakıp en uygunu kendimize seçip sonra da onların reklama ödedikleri ücretin bir kısmını indirim olarak alırdık.

Neden bir otomobil firması aracı satarken yıllık benzin alım fiyatı içinde satmasın. Neden bir ev satılırken özel bir ekstra ücret karşılığı orda yaşadığımız sürece hiç aidat ödemesek, neden bir telefon şirketi data hattı, konuşma ücreti gibi rakamlar için tek bir fiyat vermese, vb.

Bilmiyorum, acaba eklentilerimizden kurtulmaya yeter mi? bana pek kurtulamayız gibi geliyor. Bu noktada belki de bir başka yaklaşım ile ürünü satmak yerine eklentileri satmak daha iyi olabilir. Ne de olsa ürün bir kez, tüm eklentiler her zaman satılıyor J

Unutmayın ki; Satış Kumar Değildir! Profesyonel Destek Gerekir