Makale Detayı

Geleceğe umutla bakın!

Yine bir Ocak yani yılın ilk ayı yazısı, herkes büyük hayaller ve düşüncelerle 2012’nin onlara iyilik, güzellik vebiraz da şans getireceğini düşünüyor. Biz yazarlar da bu dilekleri kötü şeyler yazarak bozmak istemiyoruz. 2011 yılının ocak ayında yazdığım yazıya baktığımda yine benzer bir başlık atmışım. Ayrıca şöyle demişim;

“…Yıl 2011 ve yılın ilk yazısı, yazacak bir şeyler bulmakta zorlanan yazarın, zor anları, imdadına eski yazı fikirleri yetişir derken, maalesef onlarda da alıntı yapacak fazla bir şey yok. Kullanılabilir tek şey yılın ilk yazısının “umut verme” üzerine olması gerektiği…

Kendi geleneğimi kendim geliştirmek adına, her Ocak yazısında benzer şeyler yazmanın da kararını vererek, şunu diyorum. “Geleceğe Umutla bakın!”…”

 

Madem bu kararı almışım o zaman karara uyarak yine aynı şeyleri söylüyorum. “Geleceğe Umutla Bakın”

Umut TDK’ya göre;

1. Ummaktan doğan duygu, ümit:
       "Bu umudum şimdi yavaş yavaş ölüyor."- H. E. Adıvar.

2. Bu duyguyu veren kimse veya şey, ümit:
       "Kızı onun tek umuduydu."- .

 3. Olması beklenilen veya olacağı düşünülen şey, ümit.

 

İnsanların hayatları boyunca kaybetmemesi gereken en önemli şeylerden biri, onu kaybettiğimiz noktada yaşamakla ilgili de tüm isteklerimizi yitirebiliyoruz. Umutla ilgili olarak TDK’da bulunan deyim ve birleşik fiillerin on dört tanesinin içinde yedi tanesi umutsuzlukla ilgili görünüyor, Yarısının “umut verme” duygusundan çok “umutsuzluğa götürme” fiili olarak daha çok kullanıldığını düşünebiliriz.

“Umuda düşmek, umudunu kesmek, umuda kapılmak, umudu boşa çıkmak, umudu kırılmak, umudunu kırmak, umudu sönmek, umut bağlanmak, umut beslemek, umut bırakmak, umut etmek, umut kesmek, umut serpmek, umut vermek.”

Gelecekle ilgili umutlarımızın olması bizim yaşadığımız şu günlerdeki çalışmalarımızın verimini etkiliyor. Gelecek hafızası denilen bir konu bu; Eğer bizim gelecek belleğimizde fazla bir şey yok ve gelecekte hayal edebileceğimiz bir şeyleri o hafızaya koymazsak, bugünlerde yaptığımız işlerle ilgili maalesef bizi motive edecek bir neden de olmuyor. Gelecek hafızası boş kişiler geçmiş merkezli yaşarlar. Geçmiş merkezli yaşayanlar dikiz aynasına bakarak ilerlemeye çalışan sürücüler gibidir.

 

Gelecek Hafızasını Güçlendirmek için Aşağıdaki Soruları Kendimize Sormalıyız:

ü  Her şeyi sağlayacak olsanız nasıl bir hayat yaşamak istersiniz?

ü  Gelecekte gelebileceğiniz en iyi yer neresi?

ü  Hayatınızın bundan sonraki dönemlerinde neler görmek, neler duymak, neler yaşamak, neler hissetmek istersiniz?

ü  Dünya’ya gelmenize sebep olabilecek mutlaka yapmalıyım dediğiniz şey ne?

Yukarıdaki soruların cevaplarını düşünmeye başladığımızda gelecek hafızamızı yavaş yavaş doldurmaya başlamış olacağız. Sonrasında bugünlerde kendimizi daha motive olarak işimize vermemiz için bir sebebimiz olacak.

Unutmamalıyız ki; “nereye gideceğini bilmeyen bir yelkenliye hiçbir rüzgarın yararı olmaz!”

 

Hepinizin Yeni Yılı’nı kutlarım.