Makale Detayı

Network Marketing ve Satış Eğitimleri

 Son yılların en büyük ve gelişen iş kollarından biri de Network Marketing ya da Türkçe ifadesi ile ilişki ile pazarlama, hani o meşhur filmlerden birine bile konu olan, onun ona, diğerinin ötekine yapıldığı düşünülen satış ve pazarlama sistemi.

Yıllarca satış işinde olduğum için sürekli yeni gelen NM sistemlerinden davetler aldım. Bazılarına sıcak bakıp, inceledim bazılarına ise soğuk yaklaştım. İyi para kazandıran, fakat oldukça meşakkatli bir iş olarak gördüğüm sistemler, hatta yıllar önce dolandırıcılık olaylarına bile karışmış onlarca firma da bu sektörü maalesef karalıyor.

Yine bunlardan biri ile birkaç ay önce tanıştım. Amacım sizi bu sisteme çekmek değil, tabii merak edenlere özel olarak anlatırımJ Hem sağlık hem de refah kazandıran bir sistem…

Benim bu yazıdaki amacım, yıllardır içinde bulunduğum satış eğitimciliği sektöründe, yepyeni bir bakış açısı yakalamama vesile olması…

Bir ya da birkaç ürün düşünün, sisteme kişi kaydetmek ve isteğe bağlı ürün satarak gelişen bir yapı, matematiğin gücü ile katlamalı bir artış… Bu şirketin sizden istediğinin özeti, inanarak ve istekle kayırt olduğunuz sistemde, süreç içerisinde negatif yaklaşan kişiler ile karşılaşmanız, zamanla düşüncelerinizi ve inancınızı zayıflatıyor ve sizi işten soğutuyor.

Bu bölüm normalde çalışan her satışçının dönem dönem başına gelir. Firmalar bu durumdan kurtulmak için prim sistemi geliştirmiştir. Buradaki fark biraz daha değişik, sizi bu noktaya getirmeden önce biraz da teknolojinin imkanları ile sizi sürekli dinamik tutuyor.

Aşağıda bu konuda yapılan çalışmaları sıralayacağım, bakın bakalım siz kendi satışçılarınıza bunların hangisini veriyorsunuz.

 1. Ürün satışları ve yapılan yeni kişi kayıtları ile ömür boyu takip edilecek bir kariyer sistemi ve ona göre artan kazançlar,
 2. İşe başlanılan ilk gün tüm incelikleri ve işin nasıl yapılacağını anlatan videolar ve bunların izlenip kaç puan alındığının takibi,
 3. Her akşam belirli saatlerde online olarak bağlanılan canlı toplantılar,
 4. Bazı toplantılara da çeşitli seviyelere göre katılımların sağlanması,
 5. On beş günde bir büyük bir toplantı ile nasıl işinizi büyüteceğinizin bir otelde anlatılması,
 6. Her üç ayda bir şehir dışında 2 gece hafta sonu konaklamalı liderler kampı,
 7. Okumanız zorunlu tutulan 8-10 kitap listesi,
 8. Merkezde yapılan iş sunumlarına (işin ne olduğunu anlatan) haftada zorunlu 2-3 katılım ve misafir getirmek,
 9. Liderinizin her akşam bugün ne yaptın sorgusu ve cevabının hazırlanması,
 10. Gün içerisinde cep telefonunuza gelen motivasyon mesajları,
 11. Belirli bir kariyer seviyesinde araç satın alma ya da kiralama için belirli bir ödemenin yapılması
 12. Yurtdışı eğitim toplantıları, seyahat promosyonları, tatiller, vb.

Ayrıca tüm bunlara karşılık maaş verilmemesi ve her ay belirli bir miktar (kendi kullanımı için) ürünün satın alınması…

Ben bugüne kadar böyle motivasyon veren bir şirket görmedim. Galiba biz eğitimcilerin sayesinde böyle çalışan ve çalıştıran şirketlerin oluşturulması gerekiyor. Siz ne dersiniz? Sizin şirkette böyle bir çalışma var mı?

Bana her konuda yazabilirsiniz.

Unutmayın ki; Satış Kumar Değildir! Profesyonel Destek Gerekir