Makale Detayı

Para ile ilişkimiz

Merhaba, bu yıl mevsimlerin çok hızlı geçmesinden dolayı korkarım ki, İlkbahar’ı yaşamadan galiba Yaz’ın o sıcak günleri ile birden tanışacağız. Bu nedenle galiba bu ayın keyfini hızlı bir şekilde çıkarmak gerekiyor. Özellikle mesire yerlerinde yapılacak olan piknikler de hızla başlıyor. İstanbul bu anlamda maalesef yetersiz kalırken, on metre karelik yeşillik bulan vatandaşlarımız, orayı bir anda keyifli bir piknik alanı haline çevirebiliyor. Ama o mangal dumanları olmasa…

Bu sayıda sizlere uzun zamandır yaptığım bir eğitime katılanlar üzerindeki gözlemimden bahsetmek istiyorum. Daha önceki sayılarda da yazdığım gibi en çok ilgi gören eğitimlerimin başında “Etkin Tahsilat Becerisi” eğitimi geliyor. Özellikle firmaların satış ve tahsilat konusunda çalışan elemanlarına yönelik hazırladığım bu eğitimde, “nasıl daha etkin tahsilat yapabiliriz?” diye konuşuyoruz. Bu eğitime katılanlar ile eğitimin ilk başında paylaştığım konu ise, bizim özellikle benzer yaşlardaki kişilerin çocukluktan beri “para” konusunda yaşadıkları deneyimler oluyor. Kendimden verdiğim örnekler neredeyse tüm katılımcılar tarafından da belli yaşlarda deneyimlenmiş. Nedir bunlar?

  1. Para zor kazanılır,
  2. Para ağaçta yetişmez,
  3. Para ayıp bir şeydir, kişilerin önünde sayılmaz, arkanı dönerek sayacaksın,
  4. Para çok konuşulmaz,
  5. Parayı çarçur etme!, dikkatli harca
  6. Paranın fazlası insanı bozar.
  7. 7.       “bu kadar paraı ne yapacaksın. Beni  KOÇ’mu sanıyorsunuz..!  (buradaki KOÇ o dönemde yaşayan Vehbi KOÇ oluyor)
  8. Para geldiği gibi gider

Buna benzeyen onlarca söz ile büyüdük, sonraki yıllarda da bilinçaltımıza attığımız bu sözcükler ileride iş yerlerimizde konuyla ilgili çalıştığımızda (muhasebe, finans, satış vb.) hep istemeden bilincimize geldi. Bir tahsilat için daha müşterinin telefonunu ararken bile “yok, yok bu adam kesin ödemez” dedik ve “ödemedi”

Kolay değil tabi yılların alışkanlıklarını, bilinçaltımıza attığımız onlarca cümleyi düzeltebilmemiz. Bunlardan kurtulabilmemiz için öncelikle sorunu kabul etmemiz ve ardından da değişmeye karar vermemiz gerekiyor. Size bunun çözümü için uzun uzun bilgiler yazmayacağım. Fakat bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Son bir aydır, onun kitabını okuyorum. Kendisini kitabını alana kadar da tanımıyordum. Ben de bir arkadaşımın tavsiyesi ile aldım. Keyifli yazmış, okumayı sevmeyenlerin bile ilgisini çekecek şekilde yazmış, yukarıda yazdığım sorunların da çözümünü çok güzel anlatıyor. Şimdi, onun kitabından alıntı yapıp burada yazsam, onun emeğine saygısızlık olur. Ben adresi gösteriyorum: Aykut Oğut’un “Evrenden Torpilim Var! “ kitabını alıp okuyun derim. Belki spiritüel konulara pek inanmıyor olabilirsiniz ama yine de bir göz atmakta yarar var.

Oradan bu konularla ilgili söylediği bir şey ile bitirmek istiyorum yazımı: “…Para sorununuz hangi şekilde olursa olsun, ilk yapmanız gereken Gelirinizi Giderinizden daha yukarıda tutmak ya da bir diğer deyişle Giderinizi Gelirinizin altına indirmek, ay sonunda pozitifte kalmak. Ay sonunda 10 TL bile olsa, bu sizi pozitife taşıyacaktır…” ben bunları zaten biliyorum demeyin, tavsiye ediyorum okuyun…