Makale Detay─▒

Sat─▒┼č ┼×eytan─▒-Engelleyicisi

Son günlerde çok s─▒k dile getirdi─čim bu konuyu sizlerle de payla┼čmak istedim. Gerek dan─▒┼čmanl─▒k verdi─čim firmalarda çal─▒┼čan sat─▒┼čç─▒lar gerekse de e─čitimlerime kat─▒larak benimle duygular─▒n─▒ payla┼čanlar üzerinde yapt─▒─č─▒m gözlem sonucunda, görünmez bir elin onlar─▒n i┼člerini engelledi─čini görüyorum.

Bu el her ne ┼čekilde çal─▒┼č─▒yor bilmem ama t─▒pk─▒ zaman zaman baz─▒ ibadetlerimizin ertelenmesini sa─člayan ve bize engel olan ┼čeytana benzettim. Tabii ki bu benzetmenin dini bir yönü oldu─čunu dü┼čünmemiz yanl─▒┼č olacakt─▒r.

Sat─▒┼č engelleyicisi /┼čeytan─▒ bize neler  yapar?

 1. Öncelikle düzenli olarak çal─▒┼čmam─▒z─▒ engeller,
 2. Mü┼čteri ziyareti, telefonla arama vb. durumlarda bize gere─činden çok empati yapt─▒rt─▒r. (┼čimdi bu saatte aran─▒r m─▒? Gibi)
 3. Sat─▒┼č sunumu s─▒ras─▒nda anlatacaklar─▒m─▒z─▒ engeller
 4. Mü┼čteriye randevulu bile gitsek içeri girmeden önce bizi son bir kez durdurmaya çal─▒┼č─▒r.
 5. Sürekli negatif olmam─▒z─▒ sa─člarken, hedefleri tutturamayaca─č─▒m─▒z konusunda da kula─č─▒m─▒za f─▒s─▒ldar
 6. Bazen ürünü, bazen imalat─▒ hatta lojisti─či bile mü┼čteri kar┼č─▒s─▒nda kötülememizi sa─člar
 7. Daha burada sayamad─▒─č─▒m onlarca negatif olu┼čum hep onun eseridir.


Bu yapt─▒klar─▒na kar┼č─▒l─▒k, bizim bundan sonra daha dikkatli olup, i┼čimize kar─▒┼čt─▒─č─▒ ya da kafam─▒z─▒ kar─▒┼čt─▒rd─▒─č─▒ noktada davran─▒┼člar─▒m─▒z─▒ ele almas─▒n─▒ bilmeliyiz

Sat─▒┼č engelleyiciden kurtulma formülleri:

 

 1. Mutlaka planl─▒ çal─▒┼čmay─▒ ö─črenmeliyiz.
 2. Her ak┼čam ertesi günün plan─▒n─▒ yap─▒p gün içerisinde çok mecbur kalmad─▒kça plana sad─▒k hareket etmeliyiz.
 3. E─čer güçlü oldu─ču bir anda bizi mü┼čteri görü┼čmesi için engelledi─čini fark edersek, onu kand─▒rman─▒n en iyi yolu bence; onun dedi─čini yapacakm─▒┼č gibi davran─▒p aniden
  tersi davran─▒┼čta bulunmak olmal─▒d─▒r. Tabii burada kand─▒rd─▒─č─▒m─▒z asl─▒nda beynimizdir J
 4. Bizi engellemesinin yan─▒ s─▒ra bazen ciddi bir kayg─▒ ve sonucunda da bir heyecan duymam─▒z─▒ sa─člay─▒p, bizim i┼č disiplininden kopmam─▒za neden olsa da asl─▒nda bu heyecan─▒n i┼čimizin parças─▒ oldu─ču bilincine var─▒p, hem heyecanlan─▒p, hem de yapmam─▒z gerekeni yapma yolunu seçmeliyiz. Bu gibi durumlarda mant─▒k ve duygu aras─▒nda tercih etmek durumunda kalabiliriz.
 5. Çal─▒┼čmalar─▒m─▒z─▒ katma de─čeri yüksek i┼člere yönlendirip, görü┼čmelerde sat─▒┼č oran─▒n─▒ yükseltirsek, buradan sa─člad─▒─č─▒m─▒z motivasyon ile bizim önümüzü hiçbir engelleyici kesemez.
 6. Bu engelleyiciler bazen d─▒┼čar─▒dan da takviye al─▒rlar, çal─▒┼čma arkada┼č─▒, e┼č hatta çocu─čumuz bile bizim çal─▒┼čmalar─▒m─▒zda önümüze geçmeye çal─▒┼čsa da i┼č disiplini içerisinde çal─▒┼čmak ba┼čar─▒y─▒ getirecektir.

Bu konudaki son sözümüz, y─▒lmadan üzerine giderek, hedef ve amaçlarla engelleyicileri  yenebiliriz.

Bana her türlü konuda görü┼č ve önerilerinizi yazabilirsiniz. Maillerinizi bekliyor olaca─č─▒m…

Unutmay─▒n ki; Sat─▒┼č Kumar De─čildir! Profesyonel Destek Gerekir