Makale Detayı

Satış Şeytanı-Engelleyicisi

Son günlerde çok sık dile getirdiğim bu konuyu sizlerle de paylaşmak istedim. Gerek danışmanlık verdiğim firmalarda çalışan satışçılar gerekse de eğitimlerime katılarak benimle duygularını paylaşanlar üzerinde yaptığım gözlem sonucunda, görünmez bir elin onların işlerini engellediğini görüyorum.

Bu el her ne şekilde çalışıyor bilmem ama tıpkı zaman zaman bazı ibadetlerimizin ertelenmesini sağlayan ve bize engel olan şeytana benzettim. Tabii ki bu benzetmenin dini bir yönü olduğunu düşünmemiz yanlış olacaktır.

Satış engelleyicisi /şeytanı bize neler  yapar?

 1. Öncelikle düzenli olarak çalışmamızı engeller,
 2. Müşteri ziyareti, telefonla arama vb. durumlarda bize gereğinden çok empati yaptırtır. (şimdi bu saatte aranır mı? Gibi)
 3. Satış sunumu sırasında anlatacaklarımızı engeller
 4. Müşteriye randevulu bile gitsek içeri girmeden önce bizi son bir kez durdurmaya çalışır.
 5. Sürekli negatif olmamızı sağlarken, hedefleri tutturamayacağımız konusunda da kulağımıza fısıldar
 6. Bazen ürünü, bazen imalatı hatta lojistiği bile müşteri karşısında kötülememizi sağlar
 7. Daha burada sayamadığım onlarca negatif oluşum hep onun eseridir.


Bu yaptıklarına karşılık, bizim bundan sonra daha dikkatli olup, işimize karıştığı ya da kafamızı karıştırdığı noktada davranışlarımızı ele almasını bilmeliyiz

Satış engelleyiciden kurtulma formülleri:

 

 1. Mutlaka planlı çalışmayı öğrenmeliyiz.
 2. Her akşam ertesi günün planını yapıp gün içerisinde çok mecbur kalmadıkça plana sadık hareket etmeliyiz.
 3. Eğer güçlü olduğu bir anda bizi müşteri görüşmesi için engellediğini fark edersek, onu kandırmanın en iyi yolu bence; onun dediğini yapacakmış gibi davranıp aniden
  tersi davranışta bulunmak olmalıdır. Tabii burada kandırdığımız aslında beynimizdir J
 4. Bizi engellemesinin yanı sıra bazen ciddi bir kaygı ve sonucunda da bir heyecan duymamızı sağlayıp, bizim iş disiplininden kopmamıza neden olsa da aslında bu heyecanın işimizin parçası olduğu bilincine varıp, hem heyecanlanıp, hem de yapmamız gerekeni yapma yolunu seçmeliyiz. Bu gibi durumlarda mantık ve duygu arasında tercih etmek durumunda kalabiliriz.
 5. Çalışmalarımızı katma değeri yüksek işlere yönlendirip, görüşmelerde satış oranını yükseltirsek, buradan sağladığımız motivasyon ile bizim önümüzü hiçbir engelleyici kesemez.
 6. Bu engelleyiciler bazen dışarıdan da takviye alırlar, çalışma arkadaşı, eş hatta çocuğumuz bile bizim çalışmalarımızda önümüze geçmeye çalışsa da iş disiplini içerisinde çalışmak başarıyı getirecektir.

Bu konudaki son sözümüz, yılmadan üzerine giderek, hedef ve amaçlarla engelleyicileri  yenebiliriz.

Bana her türlü konuda görüş ve önerilerinizi yazabilirsiniz. Maillerinizi bekliyor olacağım…

Unutmayın ki; Satış Kumar Değildir! Profesyonel Destek Gerekir